Seurakuntavaalit 2014

Politiikka 08:27

Suomen evankelis-luterilaisen kirkon seurakunnissa järjestettiin seurakuntavaalit loka-marraskuussa 2014. Vaalipäivä oli isänpäivänä: 9.11.2014.

 

Helsingin seurakunnissa valituksi tuli koko joukko sosialidemokraattisia ja sitoutumattomia ehdokkaita. Tiedot voivat vielä muuttua tarkistuslaskennan myötä. Onnea uusille luottamushenkilöille!

 

 

Haagan seurakunta
Tulkaa kaikki Haagan ehdokaslista: 
Halmetoja, Leea valittu kirkkovaltuustoon ja seurakuntaneuvostoon

 

Herttoniemen seurakunta 
Sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki -ehdokaslista:
Jokinen, Jari
Suominen, Esa 
Suominen, Jenny valittu seurakuntaneuvostoon

 

Kallion seurakunta
Tulkaa kaikki -ehdokaslista:  
Ahola, Irmeli
Harju, Juhana 
Hehku, Kristiina
Karjalainen, Sakari
Matikainen, Sami
Nikula, Mikko
Särömaa, Ann-Mari
Wahlstedt, Jyrki 
Valtanen, Markku 

 

Kannelmäen seurakunta
Tulkaa kaikki -ehdokaslista:
Karppinen, Marko 

 

Lauttasaaren seurakunta  
Sosiaalinen vastuu -ehdokaslista:
Helimäki-Aro, Ritva 
Kolanen, Risto 
Lehtinen, Sanna, kesk. valittu kirkkovaltuustoon ja seurakuntaneuvostoon
Kari Lehtonen, sit. valittu seurakuntaneuvostoon
Pynnönen, Anne 
Turunen, Sari 
Väisänen, Seppo 

 

Malmin seurakunta 
Seurakuntaväen sosialidemokraatit ja riippumattomat -ehdokaslista:
Hölttä, Seppo 
Laiho, Harri 
Ugur, Hannele 
Warto, Heta valittu seurakuntaneuvostoon
Vepsä, Sinikka valittu kirkkovaltuustoon ja seurakuntaneuvostoon
Ylänkö, Arja Katriina

 

Meilahden seurakunta
Yhteinen Meilahti -ehdokaslista:
Hyvärinen, Pertti valittu kirkkovaltuustoon ja seurakuntaneuvostoon
Hätinen, Juha valittu seurakuntaneuvostoon
Pulkkinen, Erkki

 

Mikaelin seurakunta
Arkena ja pyhänä – demarit mukana SDP + sit. -ehdokaslista:
Partanen, Tuula, sit.
Pietilä, Piretta
Saari, Jaakko, sit. valittu seurakuntaneuvostoon
Sihvonen, Arja, sit. valittu kirkkovaltuustoon ja seurakuntaneuvostoon
Suontakanen, Teppo
Tarhonen, Teija
Turkki, Päivi
Vainio, Riku, sit.

Nuorten ja perheiden Mikael -ehdokaslista:
Suontakanen, Tapio, valittu seurakuntaneuvostoon

 

Munkkiniemen seurakunta
Sosialidemokraattinen ja sitoutumaton seurakuntaväki -ehdokaslista:
Meretniemi, Jaakko valittu seurakuntaneuvostoon

 

Oulunkylän seurakunta
Yhdessä kirkon parhaaksi -ehdokaslista:
Kuivala, Riikka
Lehti, Esko-Jaakko
Liskola, Erkki
Liskola, Ulla
Salmela, Arto valittu seurakuntaneuvostoon
Untamala, Paavo valittu kirkkovaltuustoon ja seurakuntaneuvostoon

 

Paavalin seurakunta
Paavalin sosialidemokraatit ja sitoutumattomat -ehdokaslista:
Kangas, Ante, sit.
Kantola, Tarja valittu kirkkovaltuustoon ja seurakuntaneuvostoon
Kari, Suvi-Tuuli
Koskinen, Kaisa
Kurttila, Tuomas
Linnanahde, Matti valittu seurakuntaneuvostoon

 

Pakilan seurakunta
Sosiaalisen vastuun kirkkoväki -ehdokaslista:
Helovirta, Mauri
Lagerström, Margareta
Nurminen, Tapio, sit.
Paavolainen, Sara valittu seurakuntaneuvostoon
Vuori, Raila

 

Petrus församling
Kandidatlista Socialdemokraterna:
Cantell, Olof

Pitäjänmäen seurakunta
Pitskun demarit ja sitoutumattomat -ehdokaslista:
Ilvonen, Tuulikki, sit. 
Lindström, Sirpa

 

Roihuvuoren seurakunta
Ylitse kaikkien rajojen -ehdokaslista:
Vuori, Wiking valittu kirkkovaltuustoon ja seurakuntaneuvostoon

 

Tuomiokirkkoseurakunta
Tulkaa kaikki – kirkon uudistajat -ehdokaslista: 
Gebhard, Elisa
Kontio, Timo
Laakkonen, Miriikka
Oksman, Kati
Teikari, Maria

 

Töölön seurakunta
Tulkaa kaikki -ehdokaslista: 
Nokela, Matti valittu seurakuntaneuvostoon

 

Vartiokylän seurakunta
Sosialidemokraattinen ja sitoutumattomien ehdokaslista:
Byysing, Veikko
Koskela, Antti
Matkaselkä, Heidi valittu seurakuntaneuvostoon

 

Vuosaaren seurakunta
Koko kansan kirkko – sos.dem. ja sitoutumaton kirkkoväki  -ehdokaslista:
Aikio, Pirina, sit.
Hildén, Eero
Jalovaara, Ville valittu kirkkovaltuustoon ja seurakuntaneuvostoon
Niemi, Antti, sit. valittu seurakuntaneuvostoon
Numminen, Tuija, sit.
Saari, Leena
Toijonen, Karita valittu seurakuntaneuvostoon