Eduskuntavaaliehdokkaat 2015

Politiikka 18:25

Eduskuntavaalit 2015 Helsingin sosialidemokraatit ry

Piirikokouksessa 8.11. hyväksytty eduskuntavaalijulistus löytyy täältä.

 

Helsingin Sosialidemokraatit on asettanut eduskuntavaaleihin seuraavat 22 ehdokasta.

HginSD ekv2015 ArajarviPentti

Arajärvi Pentti
Professori, professor
pentti.arajarvi@iki.fi

Vaalipäällikkö: Arno Stam, 040-534 4837, astam@welho.com

HginSD ekv2015 CastenNina

Castén Nina
Toiminnanjohtaja, kulttuurituottaja
castennina@gmail.com

Vaalipäällikkö: Esa Toppila, 046-554 8766, esatoppila@gmail.com

HginSD ekv2015 HaatainenTuula

Haatainen Tuula
Valtiotieteiden maisteri, sairaanhoitaja
tuula.haatainen@kuntaliitto.fi

Vaalipäällikkö: Jaana Alaja, 050-380 9662, jaana.alaja@edu.hel.fi

HginSD ekv2015 HeinaluomaEero

Heinäluoma Eero
Kansanedustaja
eero.heinaluoma@eduskunta.fi

Vaalipäällikkö: Juha Jaatinen, 050-302 8460, juha.o.jaatinen@gmail.com

HginSD ekv2015 JalovaaraVille

Jalovaara Ville
Dosentti, kaupunginvaltuutettu
ville.jalovaara@gmail.com

Vaalipäällikkö: Teppo Suontakanen, 050-413 3950, teppo.suontakanen@gmail.com

HginSD ekv2015 JärvinenJukka

Järvinen Jukka
Päihdetyöntekijä, kaupunginvaltuutettu
jukka@jukkajarvinen.net

Vaalipäällikkö: Risto Fält, 045-841 9420, risto.falt@suomi24.fi

HginSD ekv2015 LaisaariJohanna

Laisaari Johanna
Varatuomari
johanna.laisaari@gmail.com

Vaalipäällikkö: Anu Vallinkoski, 050-329 6627, anu.vallinkoski@juttutehdas.fi 

Lipponen Päivi
Kansanedustaja, historianopettaja
paivi.lipponen@eduskunta.fi

Vaalipäällikkö: Kaisa Koskinen, 050-559 4848, kaisa.koskinen@tilikoskinen.fi

HginSD ekv2015 LovenJape

Lovén Jape
Ahtaaja, kaupunginvaltuutettu
jape.loven@gmail.com

Vaalipäällikkö: Juhani Salmela, 040-504 1411, esa.juhani.salmela@gmail.com

HginSD ekv2015 MeretniemiJaakko

Meretniemi Jaakko
Historian ja yhteiskuntaopin lehtori
jaakkomeretniemi@hotmail.com

Vaalipäällikkö: Elisa Gebhard 050-575 1723 elisa.gebhard@eduskunta.fi

HginSD ekv2015 NehriWelat Nehri Welat
Diplomi-insinööri, suunnittelupäällikkö
welat@nehri.net
HginSD ekv2015 NiemiMatti

Niemi Matti
VTK
matti.niemi@gmail.com

Vaalipäällikkö: Antti Malste, 040-715 6390, antti.malste@gmail.com

HginSD ekv2015 PaavolainenSara

Paavolainen Sara
Näyttelijä, kaupunginvaltuutettu
sarapaavolainen@gmail.com

Vaalipäällikkö: Minna Salminen, 050-445 5350, minna.salminen@jhl.fi

HginSD ekv2015 RazmyarNasima

Razmyar Nasima
Viestintäsihteeri
nasima.razmyar@gmail.com

Vaalipäällikkö: Katri Nokela, 050-354 0360, katri.nokela@iki.fi

HginSD ekv2015 SevanderTomi

Sevander Tomi
Poliisi, vanhempi rikoskonstaapeli
tomi.sevander@welho.com

Vaalipäällikkö: Anssi Leskelä, 050-522 4758, anssi.leskela@kolumbus.fi

HginSD ekv2015 TaipaleKaarin

Taipale Kaarin
Kaupunkitutkija, tekniikan tohtori
kaarin.eduskuntaan2015@gmail.com

Vaalipäällikkö: Petra Jääskeläinen, 050-574 1868, kaarin.eduskuntaan2015@gmail.com

HginSD ekv2015 ToivonenKarita

Toijonen Karita
Erityisluokanopettaja
toijonenkarita@gmail.com

Vaalipäällikkö: Hannele Siika-aho, 050-555 4936, siika@dlc

HginSD ekv2015 TorstiPilvi

Torsti Pilvi
Valtiotieteiden tohtori, kaupunginvaltuutettu
pilvi@pilvitorsti.fi

Vaalipäälliköt: Olli-Pekka Koljonen, 050-337 4651, ollipekkakoljonen@gmail.com
Esa Suominen, 050-532 7366, suominen.esa@gmail.com

HginSD ekv2015 TuomiojaErkki

Tuomioja Erkki
Kansanedustaja, valtiotieteiden tohtori
erkkituomioja@hotmail.com

Vaalipäällikkö: Jorma Bergholm, 050-525 2581, jorma.bergholm@paasitorni.fi

Vainikka Mirka
Lähihoitaja, sosionomi
mirka.vainikka@hotmail.fi

Vaalipäällikkö: Minja Ylärakkola, 040-585 0075, minja.ylarakkola@gmail.com

Wallgren Thomas
docent, universitetslektor, dosentti, yliopistolehtori
thomas.wallgren@helsinki.fi
HginSD ekv2015 VepsäSinikka

Vepsä Sinikka
Sairaanhoitaja, terveydenhoitaja
sinikka.vepsa@elisanet.fi

Vaalipäällikkö: Arzu Caydam-Lehtonen, 0400-607 932, arzucaydam1@hotmail.com