Eduskuntavaalit

13:47

SDP Helsingin  piiri on asettanut kevään 2019 eduskuntavaaleihin 19 ensimmäistä ehdokasta, jotka ovat (aakkosjärjestyksessä):


Finne Tuomas
, 38 v
Toiminnanjohtaja, kulttuurituottaja
tuomas.finne@gmail.com

 


Gebhard Elisa, 25 v
Yhteiskuntasuhteiden asiantuntija, Oik. yo.
elisa.gebhard@gmail.com

www.gebhardelisa.fi
Facebook: @gebhardelisa
Twitter:@ElisaGebhard
Instagram: @ElisaGebhard

Vaalipäällikkö: Heta Välimäki, hetamisteli@gmail.com


Haatainen Tuula, 58 v
Eduskunnan varapuhemies, valtiot.maisteri
tuula.haatainen@eduskunta.fi

www.tuulahaatainen.fi
Facebook: @HaatainenTuula
Twitter: @TuulaHaatainen
Instagram: @haatainent

Tuulan vaalipäällikön ja tukijoukot tavoitat sähköpostilla: Tuula2019@gmail.com


Heinäluoma Eero, 63 v
Kansanedustaja
eero.heinaluoma@eduskunta.fi


Heinäluoma Eveliina, 30 v
Yhteiskuntatieteiden maisteri, kaupunginvaltuutettu
eveliina.heinaluoma@gmail.com

Vaalipäällikkö: Anni Vesa, annivesa@gmail.com

Hussein Abdirahim Husu, 39 v
kaupunginvaltuutettu
abdirahim.hussein@gmail.com

www.husufin.fi
Facebook: @HusuHussein
Twitter: @Husu78
Instagram: @husuhussein

Vaalipäällikkö: Tiina Saukko, tiina@infine.fi


Huumonen Hanna, 30 v
Pääsihteeri, yhteiskuntatieteiden kandidaatti
hanna@hannahuumonen.fi

www.hannahuumonen.fi
Facebook: @HuumonenEduskuntaan
Twitter: @HannaHuumonen

Vaalipäällikkö: Jemi Heinilä, jemi.heinila@gmail.com


Järvinen Jukka, 54 v
Kaupunginvaltuutettu, päihdetyöntekijä
jukka@jukkajarvinen.net

Vaalipäälikkö: Risto Fält, risto.falt@suomi24.fi


Juntura Jonne, 26 v
Lääketieteen kandidaatti, Suomen YK-nuorisodelegaatti
jonne@jonnejuntura.fi

www.jonnejuntura.fi
Facebook: @jonnejuntura1
Twitter: @jonnejuntura
Instagram: @jonnejuntura

Vaalipäällikkö: Nico Vehmas, nico@jonnejuntura.fi


Karjalainen Jenni, 37 v
Johtava asiantuntija, VTM
jenni.karjalainen@ilry.fi

www.jennikoo.fi
Facebook: @kajahtaa
Twitter: @JenniKarjalaine
Instagram: jennikarjal

Vaalipäällikkö: Tino Aalto, tino.aalto@gmail.com

Kekkonen Jukka, 65 v
Professori

Vaalipäällikkö: Tiia Häyry, tiia.hayry@hotmail.com


Lampola Pia, 46 v
ammattiopettaja
plampola@gmail.com


Reinikainen Taru, 41 v
Sopimusalavastaava
taru.reinikainen@proliitto.fi

Vaalipäällikkö: Iris Schiewek, iris.schiewek@proliitto.fi


Rytky Tiina, 36 v
Viestintäpäällikkö
tiinan@gmail.com

www.tiinarytky.com
Facebook: @RytkyT
Twitter: @TiinaRytky
Instagram: @trytky
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/tiinarytky/

Vaalipäällikkö: Lauri Muranen, lauri.muranen@gmail.com


Taipale Ilkka, 75 v
Lääkäri, kaupunginvaltuutettu
ilkka@ilkkataipale.fi


Torsti Pilvi, 42 v
Kansanedustaja, valtiotieteiden tohtori
pilvi@pilvitorsti.fi

www.pilvitorsti.fi
Facebook: @pilvitorsti
Twitter: @pilvitorsti
Instagram: @pilvitorsti

Vaalipäällikkö: Esa Suominen ja Elli Luukkainen, elli.luukkainen@gmail.com


Tuomioja Erkki, 72 v
Kansanedustaja, valtiotieteiden tohtori
erkki.tuomioja@eduskunta.fi


Vepsä Sinikka, 62 v
Sairaanhoitaja, kaupunginvaltuutettu
sinikka.vepsa@elisanet.fi

Vaalipäällikkö: Arzu Caydam-Lehtonen, arzucaydam1@hotmail.com

Wallgren Thomas, 60 v
docent, universitetslektor, dosentti, yliopistolehtori
thomas.wallgren@helsinki.fi

Vaalipäällikkö: Jukka Pääkkönen, jukka@fabuloso.fi