Eduskuntavaalit

13:47

SDP Helsingin  piiri on asettanut kevään 2019 eduskuntavaaleihin 15 ensimmäistä ehdokasta, jotka ovat (aakkosjärjestyksessä):


Finne Tuomas
, 38 v
Toiminnanjohtaja, kulttuurituottaja
tuomas.finne@gmail.com

 


Gebhard Elisa, 25 v
Yhteiskuntasuhteiden asiantuntija, Oik. yo.
elisa.gebhard@gmail.com

Vaalipäällikkö: Heta Välimäki, hetamisteli@gmail.com


Haatainen Tuula, 58 v
Eduskunnan varapuhemies, valtiot.maisteri
tuula.haatainen@eduskunta.fi

www.tuulahaatainen.fi
Facebook: @HaatainenTuula
Twitter: @TuulaHaatainen
Instagram: @haatainent

Tuulan vaalipäällikön ja tukijoukot tavoitat sähköpostilla: Tuula2019@gmail.com


Heinäluoma Eero, 63 v
Kansanedustaja
eero.heinaluoma@eduskunta.fi


Heinäluoma Eveliina, 30 v
Yhteiskuntatieteiden maisteri, kaupunginvaltuutettu
eveliina.heinaluoma@gmail.com

Vaalipäällikkö: Anni Vesa, annivesa@gmail.com


Huumonen Hanna, 30 v
Pääsihteeri, yhteiskuntatieteiden kandidaatti
hanna@hannahuumonen.fi

www.hannahuumonen.fi
Facebook: @HuumonenEduskuntaan
Twitter: @HannaHuumonen

Vaalipäällikkö: Maria Nyroos, maria@hannahuumonen.fi


Juntura Jonne, 26 v
Lääketieteen kandidaatti, Suomen YK-nuorisodelegaatti
jonne@jonnejuntura.fi

www.jonnejuntura.fi
Facebook: @jonnejuntura1
Twitter: @jonnejuntura
Instagram: @jonnejuntura

Vaalipäällikkö: Nico Vehmas, nico@jonnejuntura.fi


Karjalainen Jenni, 37 v
Johtava asiantuntija, VTM
jenni.karjalainen@ilry.fi

www.jennikoo.fi
Facebook: @kajahtaa
Twitter: @JenniKarjalaine
Instagram: jennikarjal

Vaalipäällikkö: Tino Aalto, tino.aalto@gmail.com


Lampola Pia, 46 v
ammattiopettaja
plampola@gmail.com


Mohamed Abdirahim ”Husu” Hussein, 39 v
kaupunginvaltuutettu
abdirahim.hussein@gmail.com

www.husufin.fi
Facebook: @HusuHussein
Twitter: @Husu78
Instagram: @husuhussein

Vaalipäällikkö: Tiina Saukko, tiina.saukko@infine.fi


Rytky Tiina, 36 v
Viestintäpäällikkö
tiinan@gmail.com

www.tiinarytky.com
Facebook: @RytkyT
Twitter: @TiinaRytky
Instagram: @trytky
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/tiinarytky/

Vaalipäällikkö: Lauri Muranen, lauri.muranen@gmail.com

 


Taipale Ilkka, 75 v
Lääkäri, kaupunginvaltuutettu
ilkka@ilkkataipale.fi


Torsti Pilvi, 42 v
Kansanedustaja, valtiotieteiden tohtori
pilvi@pilvitorsti.fi


Tuomioja Erkki, 72 v
Kansanedustaja, valtiotieteiden tohtori
erkki.tuomioja@eduskunta.fi


Vepsä Sinikka, 62 v
Sairaanhoitaja, kaupunginvaltuutettu
sinikka.vepsa@elisanet.fi

Vaalipäällikkö: Hannele Siika-aho, siika@dlc.fi