Eduskuntavaalit

13:47

SDP Helsingin ylimääräinen piirikokous vahvisti jäsenvaalien tuloksen kesäkuussa ja asetti kevään 2019 eduskuntavaaleihin 15 ensimmäistä ehdokasta, jotka ovat (aakkosjärjestyksessä):


Finne Tuomas
, 38 v
Toiminnanjohtaja, kulttuurituottaja
tuomas.finne@gmail.com


Gebhard Elisa, 25 v
Yhteiskuntasuhteiden asiantuntija, Oik. yo.
elisa.gebhard@gmail.com


Haatainen Tuula, 58 v
Eduskunnan varapuhemies, valtiot.maisteri
tuula.haatainen@eduskunta.fi


Heinäluoma Eero, 63 v
Kansanedustaja
eero.heinaluoma@eduskunta.fi


Heinäluoma Eveliina, 30 v
Yhteiskuntatieteiden maisteri, kaupunginvaltuutettu
eveliina.heinaluoma@gmail.com


Huumonen Hanna, 30 v
Asiantuntija, VTM
hannahuumonen@gmail.com


Juntura Jonne, 26 v
Lääketieteen kandidaatti, Suomen YK-nuorisodelegaatti
jonne.juntura@helsinki.fi


Karjalainen Jenni, 37 v
Johtava asiantuntija, VTM
jenni.karjalainen@ilry.fi

Lovén Jape, 44 v
Ahtaaja
jape.loven@gmail.com


Mohamed Abdirahim ”Husu” Hussein, 39 v
kaupunginvaltuutettu
abdirahim.hussein@gmail.com


Rytky Tiina, 36 v
Viestintäpäällikkö
tiinan@gmail.com


Taipale Ilkka, 75 v
Lääkäri, kaupunginvaltuutettu
ilkka@ilkkataipale.fi


Torsti Pilvi, 42 v
Kansanedustaja, valtiotieteiden tohtori
pilvi@pilvitorsi.fi


Tuomioja Erkki, 72 v
Kansanedustaja, valtiotieteiden tohtori
erkki.tuomioja@eduskunta.fi


Vepsä Sinikka, 62 v
Sairaanhoitaja, kaupunginvaltuutettu
sinikka.vepsa@elisanet.fi