Helsingin puolueosastot

Järjestö

Ay-väen Sosialidemokraatit ry

Juha Jaatinen
Puheenjohtaja
Vaakatie 6 C 76, 00440 Helsinki
Matkapuhelin 050 302 8466
juha.o.jaatinen@gmail.com

—————————————————–

Eira-Etelä-Helsingin Sosialidemokraatit ry
http://eira.sdp.fi/

Cinzia Sarti
Puheenjohtaja
Uudenmaankatu 34 A 12, 00120 Helsinki
Matkapuhelin 045 7730 2740
cinzia.sarti@gmail.com
——————————————————————————–

Elannon henkilökunnan Sos.dem. Yhdistys ry

——————————————————————————–
Eurooppademarit – Tähti ry
http://eurooppademarit.sdp.fi/
https://www.facebook.com/groups/eurooppademarit/

Hanna-Maria Koski

Puheenjohtaja
Pihlajatie 38 A 17, 00270 Helsinki
Matkapuhelin044 333 9116
hannamari.koski@gmail.com
——————————————————————————–
Globaalisosialidemokraatit – GSD ry
http://gsdsuomi.wordpress.com/

Marja Lahtinen
Puheenjohtaja
Kuurinmäentie 19 F 21, 02750 Espoo
Matkapuhelin 040 739 0120
marja.lahtinen@gmail.com
——————————————————————————–
Haagan Työväenyhdistys r.y.
http://www.haagandemarit.fi
haagan.ty@kolumbus.fi

Hannele Siika-Aho
Puheenjohtaja
Laajasuontie 4 B 17, 00320 Helsinki
Matkapuhelin 050 555 4936
siika@dlc.fi

——————————————————————————–
Hakaniemen Sosialidemokraatit ry
www.hakaniemendemarit.sdp.fi

Olavi Jauhiainen
Puheenjohtaja
Kiviparintie 6 C 30, 00920 Helsinki
Matkapuhelin 0400 747 084
olavi.jauhiainen@gmail.com
——————————————————————————–
Helsingin demokraatit SDP ry

Raimo Luoma
Sihteeri
Matkapuhelin 044 335 5999
raimoluoma@gmail.com
——————————————————————————-
Helsingin Eteläinen Sosialidemokraattinen Nuoriso-osasto ry

Sami Siltaloppi
Puheenjohtaja
Kaarlenkatu 3-5, 00530 Helsinki
Matkapuhelin 050 537 6446
Työpuhelin 763 990
helsinki@demarinuoret.fi
——————————————————————————–
Helsingin Kirjatyöntekijäin Sos.dem. Yhdistys ry

Pirjo Tynkkynen
Puheenjohtaja
Kaarikuja 1 D 34, 00940 Helsinki
Matkapuhelin 040 768 5875
pirjo.tynkkynen@karttakeskus.fi
——————————————————————————–
Helsingin Kristillisten Sosialidemokraattien Yhdistys r.y.

Paavo Salakka
Puheenjohtaja
Käenkuja 8 A 25, 00500 Helsinki
Matkapuhelin 050 364 0281
paavo.salakka@undyinglands.org

——————————————————————————–
Helsingin Metallityöläisten Sos.-Dem. Yhdistys r.y.

Taina Karrikka
Puheenjohtaja
Linnoittajantie 5 A 8, 00940 Helsinki
Matkapuhelin 045 633 9994
taina.karrikka@ieco.fi
——————————————————————————–
Helsingin Poliisien Sos.dem. Kilta r.y.

——————————————————————————–
Helsingin Rakennustyöväen Sos.-dem. Yhdistys r.y.

Marita Ranta-Paano
Puheenjohtaja
Kontulankaari 11 F 177, 00940 Helsinki
Matkapuhelin 050 326 6483
maritarrp@suomi24.fi
——————————————————————————–
Helsingin Sataman Sosialidemokraatit ry

——————————————————————————–
Helsingin Sosiaali- ja terveystyöntekijäin Sos.dem. Yhdistys ry

Tuula Jurmu
Puheenjohtaja
Kustaankatu 7 B 43, 00500 Helsinki
Matkapuhelin 040 837 3210
tuula.jurmu@welho.com
——————————————————————————–
Helsingin Sosialidemokraattinen Keskusteluseura ry

Petra-Liisa Toivonen
Puheenjohtaja

Väinö Auerin katu 15 C 35, 00560 Helsinki
Matkapuhelin 050 306 8816
petra.toivonen@elakkeensaajat.fi
——————————————————————————–
Helsingin Sosialidemokraattinen Kilta ry
http://www.helsinginsdkilta.sdp.fi

Jussi Vauhkonen

Puheenjohtaja
Mannerheimintie 92 A 15, 00250 Helsinki
Matkapuhelin 050 353 3444
jevauhkonen@gmail.com
——————————————————————————–
Helsingin Sosialidemokraattinen Naisyhdistys ry
http://helsinki.demarinaiset.fi/
blogi: http://punaruusut.vuodatus.net/

Irma Marttila
Puheenjohtaja
Harakkamyllyntie 11, 00920 Helsinki
Matkapuhelin 050 338 3748
irma.marttila@kolumbus.fi
http://www.irmamarttila.net/
——————————————————————————–
Helsingin Sosialidemokraattinen Työväenyhdistys ry

Erkki Pulkkinen
Puheenjohtaja
Korppaanmäentie 27 B 15, 00300 Helsinki
Matkapuhelin 041 524 2989
multi.pulkkinen@kolumbus.fi
——————————————————————————–
Helsingin Tekniset Sosialidemokraatit ry

Erkki Kallio
Puheenjohtaja
Eliel Saarisen tie 9 B 52, 00400 Helsinki
Matkapuhelin 040 862 2020
erkkikallio@kolumbus.fi

——————————————————————————–
Herttoniemen Sosialidemokraattiset Nuoret r.y.

Daniel Suba
Puheenjohtaja
Alppikylänkatu 22-24 D 40, 00770 Helsinki
Matkapuhelin 044 589 7011
daniel.suba@gmail.com
——————————————————————————–
Herttoniemen Sosialidemokraattinen Yhdistys ry
http://herttoniemendemarit.sdp.fi/

Anita Raitio
Puheenjohtaja
Siilitie 7 C 76, 00800 Helsinki
Matkapuhelin 040 593 7835
anita.raitio@gmail.com
——————————————————————————–
Itäkeskuksen Sosialidemokraatit ry
www.itademarit.fi

Antti Koskela
Puheenjohtaja
Olavinlinnantie 4 A 25, 00900 Helsinki
Matkapuhelin 040 839 7944
antti.koskela@eduskunta.fi
——————————————————————————–
Jakomäen Sos.-Dem. Yhdistys ry

Matti Kärkkäinen
Puheenjohtaja
Jakomäentie 6 C D 246, 00770 Helsinki
Kotipuhelin 382 230
——————————————————————————–
Julkishallinnon Helsingin sosialidemokraatit ry

Mirka Vainikka
Puheenjohtaja
Matkapuhelin 040 522 4378
mirka.vainikka@hotmail.fi
——————————————————————————–
Kaarelan Sosialidemokraatit ry

Pertti Hyvärinen
Puheenjohtaja
Tilkankatu 33 A 20, 00300 Helsinki
Matkapuhelin 050 371 4409
pertti@perttihyvarinen.fi
——————————————————————————–
Kallion Sosialidemokraatit ry
http://kalliondemarit.sdp.fi

Juha Hätinen
Puheenjohtaja
Matkapuhelin 040 775 0269
juha.hatinen@iki.fi
——————————————————————————–
Kelkkalan Työväenyhdistys ry

Jorma Keto
Puheenjohtaja
Laajavuorentie 3 as 15, 01620 Vantaa
Matkapuhelin 040 776 5755
jorma.keto@gmail.com
——————————————————————————–
Kontulan-Mellunmäen Sosialidemokraatit ry
http://kontulandemarit.sdp.fi/

Jouni Autio
Puheenjohtaja
Ruutikuja 1 C 32, 00940 Helsinki
Matkapuhelin 040 724 3734
j.autio@luukku.com
——————————————————————————–
Kruunuhaan Sos.-dem. Yhdistys ry

http://kruununhaandemarit.sdp.fi/

Matti Simola

Puheenjohtaja
Kristianinkatu 9 D 68, 00170 Helsinki
Matkapuhelin 040 522 6053
mksimola@welho.com
——————————————————————————–
Kuljetusalan Demarit ry

Anita Hellman
Puheenjohtaja
Pienen Villasaaren tie 6 F 55, 00960 Helsinki
Matkapuhelin 040 756 5765
hellman.anita@gmail.com
——————————————————————————–
Käpylän Sosialidemokraatit ry
www.kapyla.sdp.fi

Arto Helenius

Puheenjohtaja
Sampsantie 31 A, 00610 Helsinki
Matkapuhelin 0400 488 228
arto.a.helenius@gmail.com
——————————————————————————–
Lauttasaaren Sosialidemokraatit ry
http://www.lauttakeskisuomi.sdp.fi/

Kimmo Sarje
Puheenjohtaja
Tiirasaarentie 23 As 1, 00200 Helsinki
Matkapuhelin 040 757 6131
sarje@muu.fi
——————————————————————————–
Malmin Sosialidemokraatit ry
https://fi-fi.facebook.com/Koillis-Helsingin-Demarit-572088269469550/

Heta Warto-Tillander
Puheenjohtaja
Matkapuhelin 040 778 9865
heta.warto@gmail.com
——————————————————————————–
Maunulan Seudun Sosialidemokraatit ry

Mauri Helovirta
Puheenjohtaja
Näsinojantie 6 A 2, 00690 Helsinki
Matkapuhelin 050 338 1348
mauri.helovirta@luukku.com
——————————————————————————–
Myllypuron Sosialidemokraatit ry
www.myllypuro.sdp.fi
https://www.facebook.com/MyllypuronSosialidemokraatit

Ville Wallin
Puheenjohaja
Tuulimyllyntie 8 A 1, 00920 Helsinki
Matkapuhelin 040 535 4592
ville.wallin@sdp.fi
——————————————————————————–
Nuorsosialidemokraatit – NUS ry
www.nus.fi

Terhi Nokela
Puheenjohtaja
Porvoonkatu 5-7 B 60, 00510 Helsinki
Matkapuhelin 040 753 4858
terhi@nokela.net

——————————————————————————–
Opiskelijoiden Sosialidemokraattinen Yhdistys ry
www.osy.fi

Mikko Kymäläinen
Puheenjohtaja
Rakuunantie 10 A 8, 00330 Helsinki
Matkapuhelin 040 911 2049
mikkokymalainen@gmail.com

——————————————————————————–
Oulunkylän Sosialidemokraatit ry

Pasi Nieminen
Puheenjohtaja
Leppälinnunrinne 5 G 44, 02620 Espoo
Matkapuhelin 040 515 5335
pasi.nieminen@proliitto.fi

——————————————————————————–
Paloheinän Sos.-dem. Työväenyhdistys ry

Marja-Leena Meriläinen
Puheenjohtaja
Tuohimäentie 80 A, 00670 Helsinki
Matkapuhelin 040 585 3057
marja-leena.merilainen@pp.inet.fi

——————————————————————————–
Pitäjänmäen Työväenyhdistys r.y.
http://www.pitajanmaendemarit.fi/

Pirjo Kivistö
Puheenjohtaja
Viestitie 21, 00370 Helsinki
Matkapuhelin 040 758 1109
pirjo.kivisto@gmail.com

——————————————————————————–
Pohjois-Haagan Sos.-dem. Yhdistys ry

Simo Laaksovirta
puheenjohtaja
Poutuntie 5 A 13, 00400 Helsinki
Kotipuhelin 587 1653
Matkapuhelin 0500 105 524
simo.laaksorvirta@kolumbus.fi

——————————————————————————–
Puistolan Sos.-dem. Työväenyhdistys ry

https://www.facebook.com/#!/pages/Puistolan-demarit/397768760239179

https://fi-fi.facebook.com/Koillis-Helsingin-Demarit-572088269469550/

Arzu Caydam-Lehtonen
Puheenjohtaja
Matkapuhelin 0400 607 932
arzucaydam1@hotmail.com

——————————————————————————–
Pukinmäen Sosialidemokraattinen Yhdistys ry
http://puksu.sdp.fi
https://fi-fi.facebook.com/Koillis-Helsingin-Demarit-572088269469550/

Joni Penkari
Puheenjohtaja
Von Daehnin katu 1 D 66, 00790 Helsinki
Matkapuhelin 050 358 6326
joni.penkari@gmail.com
——————————————————————————–
Pääkaupungin Työväenyhdistys r.y.

Sulo Ikonen
Puheenjohtaja
Rapakiventie 10 F 57, 00710 Helsinki
Kotipuhelin 040 512 4326

sulo.ikonen@welho.com
——————————————————————————–
Pääkaupunkiseudun Alkolaisten Sos.dem. Yhdistys ry

Aulis Vehkalahti

Puheenjohtaja
Kantokaskenpolku 2, 02340 Espoo
Matkapuhelin 050 522 6876
——————————————————————————–

Sdp:n Helsingin venäjänkielinen osasto ry

——————————————————————————-
Somali Social Democrats ry

Farah Gedi Suleiman Mohamed
Puheenjohtaja
Matkapuhelin 044 924 1745
sulifarah506@hotmail.com
——————————————————————————–
Sos.-dem. Lakimiehet ry

Risto Jaakkola
Puheenjohtaja
Alkutie 44 A, 00660 Helsinki
Matkapuhelin 0400 672 259
ristovj.jaakkola@elisanet.fi
——————————————————————————–


Suomenlinnan sos-dem. yhdistys r.y.

——————————————————————————–
Suur-Helsingin Sosialistiseura ry

Jaakko Ojanne
Puheenjohtaja
Eteläinen Hesperiankatu 32 B 40, 00100 Helsinki
Matkapuhelin 041 461 6886
jaakko.ojanne@welho.com

——————————————————————————–
Tapanilan Työväenyhdistys ry
http://tapanila.sdp.fi/
https://fi-fi.facebook.com/Koillis-Helsingin-Demarit-572088269469550/

Antti Hytti
Puheenjohtaja
Matkapuhelin 040 779 1387
antti.hytti@ehyt.fi

——————————————————————————–
Tölö Unga Socialister ry
 http://tus.sw.fi/

Tage Lindberg
Puheenjohtaja
Matkapuhelin 040 513 3969
tage.lindberg@sefe.fi

——————————————————————————–
Töölön Sosialidemokraattinen Yhdistys ry
http://toolondemarit.sdp.fi
info@toolondemarit.fi

Timo Kalema

Puheenjohtaja
Riihitie 23 A 6, 00330 Helsinki
Matkapuhelin 040 149 7509
timo.kalema@professori.fi

——————————————————————————–
Urheiluväen Sos.-dem. Yhdistys ry

Kimmo Luja
Puheenjohtaja
Vetehisenkuja 9 A 14, 00530 Helsinki
Matkapuhelin 050 566 2771
kimmo.luja@hotmail.com
——————————————————————————–

Valmetin Työväenyhdistys r.y.

——————————————————————————–
Vanhankaupungin Sosialidemokraatit ry
http://toukola.sdp.fi/

Tarja Kantola

Kongontie 18, 00560 Helsinki
Matkapuhelin 050 555 0833
kantolantarja@gmail.com
——————————————————————————–
Viipurin Sos.-dem. Naisyhdistys ry

Anna-Liisa Valtonen
Puheenjohtaja
Mäntykuja 1a A 3, 27400 Kiukainen
Matkapuhelin 050 514 9674
avaltonen43@gmail.com
——————————————————————————–
Vuosaaren Sosialidemokraatit ry
http://vuosaarendemarit.sdp.fi/

Karita Toijonen

Puheenjohtaja
Leikosaarentie 7 C 48, 00980 Helsinki
Matkapuhelin 040 572 3173
toijonenkarita@gmail.com
——————————————————————————–
Yhteiskuntapoliittinen sos.-dem. yhdistys ry
http://ypsy.sdp.fi

Eila Nevalainen
Puheenjohtaja
Mannerheimintie 92 B 54, 00250 Helsinki
Matkapuhelin 040 350 3830
nevalainen.ei@gmail.com
——————————————————————————–
Helsingfors socialdemokratiska arbetarkommun
http://helsingforsdemare.jimdo.com/
HSAK fungerar som samarbetsorgan för de svenskspråkiga socialdemokratiska föreningarna i Helsingfors.
Numera består HSAK av två föreningar, Helsingfors svenska arbetarförening HSAF (grundlagd 1898) samt
Socialdemokratiskt forum SF (gr. 1964).
——————————————————————————–
Helsingfors Svenska Arbetarförening rf
http://hsaf.sdp.fi/

Folke Sundman

Ordförande
Sidovindsbågen 3 F 47, 00850 Helsingfors
Gsm 040 830 4933
folke.sundman@gmail.com
——————————————————————————-
Socialdemokratiskt Forum rf
http://socforum.jimdo.com/

Topi Lappalainen

Ordförande
Borgågatan 3 D 153, 00510 Helsingfors
topi.lappalainen@helsinki.fi