Eduskuntavaalit 2015

Politiikka 10:32

Piirikokouksessa 8.11. hyväksytty eduskuntavaalijulistus löytyy täältä.

Helsingin Sosialidemokraatit on asettanut eduskuntavaaleihin seuraavat 22 ehdokasta.

              HginSD ekv2015 ArajarviPentti      

 

Arajärvi Pentti

Sosiaalioikeuden professori, professor i socialrätt
pentti.arajarvi@iki.fi

Vaalipäällikkö
Arno Stam
040-534 4837
astam@welho.com

 

 HginSD ekv2015 CastenNina c

 

Castén Nina

Toiminnanjohtaja, filosofian maisteri
castennina@gmail.com

Vaalipäällikkö
Esa Toppila
046-554 8766
esatoppila@gmail.com

 

 HginSD ekv2015 HaatainenTuula

 

Haatainen Tuula

Sairaanhoitaja, valtiotieteen maisteri
tuula.haatainen@kuntaliitto.fi

Vaalipäällikkö
Jaana Alaja
050-380 9662
jaana.alaja@edu.hel.fi

 

 HginSD ekv2015 HeinaluomaEero

 

Heinäluoma Eero

Kansanedustaja
eero.heinaluoma@eduskunta.fi

Vaalipäällikkö
Juha Jaatinen
050-302 8466
juha.o.jaatinen@gmail.com

 

 HginSD ekv2015 JalovaaraVille

 

Jalovaara Ville

Dosentti, kaupunginvaltuutettu
ville.jalovaara@gmail.com

Vaalipäällikkö
Teppo Suontakanen
050-413 3950
teppo.suontakanen@gmail.com

 

 HginSD ekv2015 JärvinenJukka

 

Järvinen Jukka

Kaupunginvaltuutettu, päihdetyöntekijä
jukka@jukkajarvinen.net

Vaalipäällikkö
Risto Fält
045-841 9420
risto.falt@suomi24.fi

 

 HginSD ekv2015 LaisaariJohanna

 

Laisaari Johanna

Varatuomari, lakimies Vantaan lastensuojelussa
johanna.laisaari@gmail.com

Vaalipäällikkö
Anu Vallinkoski
050-329 6627
anu.vallinkoski@juttutehdas.fi

 

 HginSD ekv2015 LipponenPaivi

 

Lipponen Päivi

Kansanedustaja, filosofian tohtori, historian opettaja
paivi.lipponen@eduskunta.fi

Vaalipäällikkö
Kaisa Koskinen
050-559 4848
kaisa.koskinen@tilikoskinen.fi

 

 HginSD ekv2015 LovenJape

 

Lovén Jape

Ahtaaja, kaupunginvaltuutettu
jape.loven@gmail.com

Vaalipäällikkö
Juhani Salmela
040-504 1411
esa.juhani.salmela@gmail.com

 

 HginSD ekv2015 MeretniemiJaakko

 

Meretniemi Jaakko

Historian ja yhteiskuntaopin lehtori, VTM
jaakkomeretniemi@hotmail.com

Vaalipäällikkö
Elisa Gebhard
050-575 1723
elisa.gebhard@eduskunta.fi

 

 HginSD ekv2015 NehriWelat

 

Nehri Welat

Suunnittelupäällikkö, diplomi-insinööri
welat@nehri.net

Vaalipäällikkö
Gazale Öngörür
046-629 6602
gazale@nehri.net

 

 

 HginSD ekv2015 NiemiMatti b

 

Niemi Matti

Valtiovarainministerin erityisavustaja, VTK
matti.niemi@gmail.com

Vaalipäällikkö
Antti Malste
040-715 6390
antti.malste@gmail.com

 

 HginSD ekv2015 PaavolainenSara

 

Paavolainen Sara

Näyttelijä, FIA
sarapaavolainen@gmail.com

Vaalipäällikkö
Minna Salminen
050-445 5350
minna.salminen@jhl.fi

 

 HginSD ekv2015 RazmyarNasima

 

Razmyar Nasima

Viestintäsihteeri
nasima.razmyar@gmail.com

Vaalipäällikkö
Katri Nokela
050-354 0360
katri.nokela@iki.fi

 

 HginSD ekv2015 SevanderTomi

 

Sevander Tomi

Vanhempi rikoskonstaapeli
tomi.sevander@welho.com

Vaalipäällikkö
Anssi Leskelä
050-522 4758
anssi.leskela@kolumbus.fi

 

 HginSD ekv2015 TaipaleKaarin

 

Taipale Kaarin

Kaupunkitutkija, tekniikan tohtori
kaarin.eduskuntaan2015@gmail.com

Vaalipäällikkö
Petra Jääskeläinen
050-574 1868
kaarin.eduskuntaan2015@gmail.com

 

 HginSD ekv2015 ToijonenKarita

 

Toijonen Karita

Erityisluokanopettaja
toijonenkarita@gmail.com

Vaalipäällikkö
Hannele Siika-aho
050-555 4936
siika@dlc.fi

 

 HginSD ekv2015 TorstiPilvi

 

Torsti Pilvi

Valtiotieteen tohtori, kaupunginvaltuutettu ja kaupunginhallituksen jäsen
pilvi@pilvitorsti.fi

Vaalipäälliköt
Olli-Pekka Koljonen
050-337 4651
ollipekkakoljonen@gmail.com

Esa Suominen
050-532 7366
suominen.esa@gmail.com

 

 HginSD ekv2015 TuomiojaErkki

 

Tuomioja Erkki

Kansanedustaja, valtiotieteiden tohtori
erkkituomioja@hotmail.com

Vaalipäällikkö
Jorma Bergholm
050-525 2581
jorma.bergholm@paasitorni.fi

 

 HginSD ekv2015 VainikkaMirka

 

Vainikka Mirka

Lähihoitaja, sosionomi, johtava sosiaaliohjaaja
mirka.vainikka@hotmail.fi

Vaalipäällikkö
Päivikki Kumpulainen
040-550 5585
paivikki.kumpulainen@kolumbus.com

 

 HginSD ekv2015 VepsäSinikka b

 

 

 

Vepsä Sinikka

Sairaanhoitaja, terveydenhoitaja
sinikka.vepsa@elisanet.fi

Vaalipäällikkö
Arzu Caydam-Lehtonen
0400-607 932
arzucaydam1@hotmail.com

 HginSD ekv2015 WallgrenThomas

 

Wallgren Thomas

Docent, universitetslektor, dosentti, yliopistolehtori
thomas.wallgren@helsinki.fi

Vaalipäällikkö
Kim Remitz
040-541 5453
kim.remitz@gmail.com