Ajankohtaista

SDPshared image on Instagram

Hallitus teki puoliväliriihessä huoltajakorotuksen perheellisille opiskelijoille, hyvä niin. Iso kuva on kuitenkin varsin toinen. Ensin hallitus leikkasi opiskelijoiden opintotuesta 86 euroa kuukaudessa ja sen jälkeen antoi puoliväliriihessä perheellisille opiskelijoille 75 euron huoltajakorotuksen. Lopputulos = perheellinen opiskelija saa 11 euroa vähemmän opintotukea kuin vuonna 2015. Näin tehdään oikeaoppinen silmänkääntötemppu. #opiskelija #huoltajakorotus #perhe #puoliväliriihi #silmänkääntötemppusosialidemokraatit

Sosialidemokraatit SDPshared photo on Facebook

Hallitus teki puoliväliriihessä huoltajakorotuksen perheellisille opiskelijoille, hyvä niin. Iso kuva on kuitenkin varsin toinen. Ensin hallitus leikkasi opiskelijoiden opintotuesta 86 euroa kuukaudessa ja sen jälkeen antoi puoliväliriihessä perheellisille opiskelijoille 75 euron huoltajakorotuksen. Lopputulos = perheellinen opiskelija saa 11 euroa vähemmän opintotukea kuin vuonna 2015. Näin tehdään oikeaoppinen silmänkääntötemppu.Sosialidemokraatit SDP

Timo Harakkashared tweet on Twitter

SOS jakaa lisää menoja ja ministerinsalkkuja ja tekee *seuraavalle* hallitukselle miljardileikkauksia. Tulkaa pois,Suomi ansaitsee parempaa.

Antti Rinneshared tweet on Twitter

Hallitus jää kauas työllisyystavoitteestaan. Illan uutinen: Kolme uutta ministeriä. Lopputulos on työllisyyden suhteen pettymys.

Ville Skinnarishared tweet on Twitter

Miljardi Soten tietojärjestelmiin on hyvä sijoitus, jos se käytetään uusin avoimiin järjestelmiin - ei upoteta rahoja vanhaan eli Apottiin.

Maria Guzeninashared image on Instagram

#suomi100 näyttely avattu Euroopan neuvoston yleiskokouksessa Strasbourgissa! Sataan vuoteen mahtuu paikoin vaikeaakin historiaa, mutta eteenpäin on menty. Tehdään seuraavista sadasta vieläkin hienompi menestystarina.maria_guzenina

Piirihallitus 2017

09:09

Pentti Arajärvi
puheenjohtaja
Matkapuhelin 040 582 0300
pentti.arajarvi@iki.fi

Antti Koskela
1. varapuheenjohtaja
Matkapuhelin 040 839 7944
antti.ai.koskela@gmail.com

Eveliina Heinäluoma
2. varapuheenjohtaja
Matkapuhelin 040 592 1807
eveliina.heinaluoma@gmail.com

Jaana Aaltonen
jäsen
Matkapuhelin 050 336 62 86
jaana.aaltonen@proliitto.fi

Valtteri Aaltonen
jäsen
Matkapuhelin 044 533 7763
valtteri.aaltonen@eduskunta.fi

Nina Castén
jäsen
Matkapuhelin 044 509 0683
castennina@gmail.com

Arzu Caydam-Lehtonen
jäsen
Matkapuhelin 0400 607 932
arzucaydam1@hotmail.com

Jape Lovén
jäsen
Matkapuhelin 050 413 4013
jape.loven@gmail.com

Juhani Nokela
jäsen
Matkapuhelin 040 754 7459
juhani@nokela.net

Joni Penkari
jäsen
Matkapuhelin 050 358 6326
joni.penkari@gmail.com

Matti Sadeniemi
jäsen
Matkapuhelin 040 586 7234
matti.sadeniemi@gmail.com

Mia Salomäki
jäsen
Matkapuhelin 050 407 3607
miaemilias@gmail.com

Karita Toijonen
jäsen
Matkapuhelin 040 586 7234
toijonenkarita@gmail.com

 

Piirihallituksen seuraajajäsenet

Vertti Kiukas
puoluehallituksen jäsen
Matkapuhelin 040 592 4287
vertti.kiukas@soste.fi

Tomi Sevander
valtuustoryhmän puheenjohtaja
Matkapuhelin 050 561 2581
tomi.sevander@welho.com