Ajankohtaista

Antti Lindtmanshared tweet on Twitter

Voisiko Holmströmin puheen yksityisen ja julkisen sektorin rooleista kiteyttää niin, että yhteiskuntaa ei pidä yrittää johtaa kuin yritystä.

Eero Heinäluomashared tweet on Twitter

Bengt Holmströmillä todella vakuuttava ja ajatuksia herättävä esiintyminen eduskunnassa. Julkisen ja yksityisen raja. Soteen hyvät ohjeet.

Maria Tolppanenshared tweet on Twitter

Tiilikainen:3:s sektori ei ole vastuussa köyhien ruokahuollosta, se ei tarvitse tukea.Haloo: sos.politiikka ei toimi, ruokajonot kasvavat!

Joona Räsänenshared tweet on Twitter

Kun sote-lausuntoja ja kyselyiden tuloksia lukee, ei voi kuin ihmetellä, että miten alunperinkään on saatu aikaan näin epäsuosittu esitys?

SDPshared image on Instagram

Kuntavaaleissa meillä kaikilla on mahdollisuus tehdä kaksi päätöstä. Päätös siitä, mitä mieltä olemme hallituksen politiikasta sekä päätös siitä, mihin suuntaan Suomen kuntia kehitetään. SDP:n vaihtoehto on inhimillinen ja turvallinen Suomi. Sellainen Suomi, jossa kaikki pidetään mukana. #kaikkimukana #sdp #kuntavaalit #suomi #politiikkasosialidemokraatit

Sosialidemokraatit SDPshared link on Facebook

"Kuntavaaleissa meillä kaikilla on mahdollisuus tehdä kaksi päätöstä. Päätös siitä, mitä mieltä olemme hallituksen politiikasta sekä päätös siitä, mihin suuntaan Suomen kuntia kehitetään. SDP:n vaihtoehto on inhimillinen ja turvallinen Suomi. Sellainen Suomi, jossa kaikki pidetään mukana." Antti Rinne SDP:n puheenjohtajaSosialidemokraatit SDP

Maria Tolppanenshared tweet on Twitter

Sampo Terho sotesta Aamu tv:sä: "Henkilöstön määrä ei ole tärkeä" Persut eivät siis mahdollisista potkuista huolta kanna. Voi kylmyyttä.

Sosialidemokraatit SDPshared photo on Facebook

Tänään alkaa kuntavaalien ennakkoäänestys! Aiotko sinä äänestää jo ennakkoon vai vasta varsinaisena vaalipäivänä? Paina 👍, jos aiot äänestää ennakkoon Paina ❤, jos aiot äänestää vaalipäivänä Pidetään kaikki mukana!Sosialidemokraatit SDP

Matias Mäkynenshared image on Instagram

Huh! Huomenna lähtee käyntiin kolmansien kuntavaalieni ennakkoäänestys ja yhteensä jo yli 10. vaalini kokonaisuudessaan. Kaikki alkoi 2008 kuntavaaleista ja sen jälkeen on kaikenmoista ehtinyt tapahtua. Oppinut olen valtavasti ja nyt lähden innokkaampana ja osaavampana kuin koskaan hakemaan paikkaa Vaasan valtuustossa. Ensisijaisena tavoitteena mielessä nuorten mielenterveyspalveluiden parantaminen. Muita tärkeitä juttuja #digitalisaatio, #startup-Vaasa ja #kulttuuri-kentän laajentaminen kaupungissa. Muistakaa nro 81!matiasmakynen

Kristiina Salonenshared image on Instagram

Onnea on vaalityön keskellä saada huomaavaiselta ihmiseltä suklaarasia tsemppaukseksi. Ihmiset - murheineen, iloineen, toiveineen ja kannustuksineen. He ovat syy siihen, että olen ehdolla vaaleissa. <3 Huomenna se äänestys sitten alkaa.kristiinasalonen

Lautakunnat, jaostot ja johtokunnat

09:22

Asuntolautakunta

Varsinainen jäsen

Karrikka Taina

Matkapuhelin: 045 633 9994
taina.karrikka@ieco.fi

Henkilökohtainen varajäsen

Helovirta Mauri

Matkapuhelin: 050 338 1348
mauri.helovirta@luukku.com

Direktionen för svenska arbetarinstitutet / Ruotsinkielinen työväenopiston johtokunta

Varsinaiset jäsenet

von Martens Christel

Matkapuhelin: 0500 703 114
christel.vonmartens@gmail.com

Henkilökohtaiset varajäsenet

von Nandelstadh Mikael

Matkapuhelin: 040 582 4150
mvonnandelstadh@gmail.com

Eläintarhan johtokunta

Varsinainen jäsen

Laakkonen Henna

Matkapuhelin: 044 509 0727
henna.k.laakkonen@gmail.com

Henkilökohtainen varajäsen

Ojanne Jaakko

Matkapuhelin: 041 411 6886
jaakko.ojanne@welho.com

HKL:n johtokunta

Varsinaiset jäsenet

Loman Stefan

Matkapuhelin: 050 520 3390
loman.stefan@gmail.com

Vepsä Sinikka

Matkapuhelin: 050 598 2266
sinikka.vepsa@elisanet.fi

Henkilökohtaiset varajäsenet

Lehikoinen Heidi

Matkapuhelin: 0400 877 560
heidi.lehikoinen@gmail.com

Uusikivi Jouni

Matkapuhelin: 050 350 9212
jouni.uusikivi@gmail.com

Kaupungin taidemuseon johtokunta

Varsinaiset jäsenet

Wallgren Thomas (pj)

Matkapuhelin: 050 415 4808
thomas.wallgren@helsinki.fi

Sarje Kimmo

Matkapuhelin: 040 757 6131
sarje@muu.fi

Henkilökohtaiset varajäsenet

Lindqvist Jonna

Matkapuhelin: 050 466 9246
jonna.lindqvist@hel.fi

Köngäs Otto

Matkapuhelin: 044 082 5612
otto.kongas@helsinki.fi

Kaupunginmuseon johtokunta

Varsinaiset jäsenet

Ahola Irmeli

Matkapuhelin: 044 024 6522
irmelah@helsinkinet.fi

Henkilökohtaiset varajäsenet

Hildén Eero

Matkapuhelin: 050 355 1005
eero.hilden@vuosaari.fi

Kaupunginorkesterin johtokunta

Varsinaiset jäsenet

Kukkonen Paavali

Matkapuhelin: 050 566 3455
paavali.kukkonen@proliitto.fi

Henkilökohtaiset varajäsenet

Dufva Virpi

Matkapuhelin: 050 365 4664
virpi.dufva@iki.fi

Kaupunkisuunnittelulautakunta

Varsinaiset jäsenet

Lovén Jape

Matkapuhelin: 050 413 4013
jape.loven@gmail.com

Välimäki Heta

Matkapuhelin: 050 344 9743
heta.valimaki@helsinki.fi

Henkilökohtaiset varajäsenet

Järvi Miia

Matkapuhelin: 044 344 1585
jarvi.miia@gmail.com

Meretniemi Jaakko

Matkapuhelin: 0400 921 705
jaakkomeretniemi@hotmail.com

Keskusvaalilautakunta

Varsinainen jäsen

Kiukas Vertti

Matkapuhelin: 040 592 4287
vertti.kiukas@soste.fi

Kiinteistölautakunta

Varsinainen jäsen

Aaltonen Jaana

Matkapuhelin: 050 336 6286
jaana.aaltonen@proliitto.fi

Hytti Antti

Matkapuhelin: 040 779 1387
antti.hytti@ehyt.fi

Henkilökohtainen varajäsen

Parkkonen Jouni

Matkapuhelin: 040 593 3338
jouni.parkkonen@welho.com

Haataja Seija

Matkapuhelin: 041 752 0291
seijahaataja@koti.luukku.com

Kulttuuri- ja kirjastolautakunta

Varsinaiset jäsenet

Alaja Jaana

Matkapuhelin: 050 380 9662
jaana.alaja@edu.hel.fi

Kolanen Risto

Matkapuhelin: 0400 204 844
risto.kolanen@pp.inet.fi

Henkilökohtaiset varajäsenet

Rönnholm Antton

Matkapuhelin: 040 506 7676
aronnholm@gmail.com

Jääskeläinen Petra

Matkapuhelin: 050 574 1868
petrajaa@hotmail.com

Liikuntalautakunta

Varsinaiset jäsenet

Järvinen Jukka

Matkapuhelin: 040 835 2747
jukka@jukkajarvinen.net

Hämäläinen-Bister Riitta

Matkapuhelin: 050 336 4056
rhb@deviation.fi

Henkilökohtaiset varajäsenet

Oranen Sanna-Mari

Matkapuhelin: 040 848 1453
sannamari.oranen@gmail.com

Virkkunen Heikki

Matkapuhelin: 0400 452 483
torkkunen@gmail.com

Nuorisolautakunta

Varsinaiset jäsenet

Kontio Timo (pj)

Matkapuhelin: 050 545 2083
timo.kontio@gmail.com

Qin Stella

Matkapuhelin: 044 089 3289
stella.qin@gmail.com

Henkilökohtaiset varajäsenet:

Nokela Katri

Matkapuhelin: 050 354 0360
katri.nokela@iki.fi

Kari Suvi-Tuuli

Matkapuhelin 044 976 2284
suvituuli.kari@outlook.com

Opetuslautakunta

Varsinaiset jäsenet

Laisaari Johanna

johanna.laisaari@gmail.com

Jalovaara Ville

ville.jalovaara@helsinki.fi

Henkilökohtaiset varajäsenet

Sadeniemi Matti

Matkapuhelin: 040 586 7234
matti.sadeniemi@gmail.com

Kokko Sari

Matkapuhelin: 040 534 0086
sari.kokko@omat.fi

Opetuslautakunta/ruotsinkielinen jaosto
Utbildningsnämndens svenska sektion

Varsinainen jäsen/Ordinaire medlem

Helander Elisabeth

Matkapuhelin: 045 131 2324
ehelander@abo.fi

Henkilökohtainen varajäsen/personlig ersättare

Cantell Olof

Matkapuhelin: 040 539 5583
olof.cantell@helsinki.fi

Palmian johtokunta

Varsinaiset jäsenet

Toijonen Karita (pj)

Matkapuhelin: 040 572 3173
toijonenkarita@gmail.com

Vapaasalo Samuli

Matkapuhelin: 040 590 3410
samuli.vapaasalo@gmail.com

Henkilökohtaiset varajäsenet

Mustikkaniemi Jari

Matkapuhelin: 040 419 5946
jari.t.mustikkaniemi@hel.fi

Warto Heta

Matkapuhelin: 040 778 9865
heta.warto@gmail.com

Pelastuslautakunta

Varsinainen jäsen

Jauhiainen Olavi

Matkapuhelin: 0400 747 084
olavi.jauhiainen@gmail.com

Henkilökohtainen varajäsen

Ylänkö Arja Katriina

Matkapuhelin: 040 418 5640
arjakatriinaylanko@gmail.com

Rakennuslautakunta

Varsinainen jäsen

Kivistö Pirjo

Matkapuhelin: 040 758 1109
pirjo.kivisto@gmail.com

Henkilökohtainen varajäsen

Salonen Tapani

Matkapuhelin: 050 573 7717
tapani32@hotmail.com

Sosiaali- ja terveyslautakunta

Varsinaiset jäsenet

Anttila Maija (pj)

Matkapuhelin: 0400 709 170
maija.anttila@kolumbus.fi

Malinen Jouko

Matkapuhelin: 0400 940 273
jouko.malinen@luukku.com

Henkilökohtaiset varajäsenet

Gelle Kadar

Matkapuhelin: 044 207 3718
kadargelle@hotmail.com

Nurminen Nelli

Matkapuhelin: 040 745 1406
nelli.nurminen@helsinki.fi

Sosiaali- ja terveyslautakunnan 1. jaosto

Varsinainen jäsen

Hyvärinen Pertti

Matkapuhelin: 050 371 4409
pertti@perttihyvarinen.fi

Sänkiaho Ritva

Matkapuhelin: 044 525 6504
ritva.sankiaho@gmail.com

Henkilökohtainen varajäsen

Varis Hanna

Matkapuhelin: 040 550 2755
hsaastam@gmail.com

Väisänen Seppo

Matkapuhelin: 050 520 2820
seppo.vaisanen@suomi24.fi

Sosiaali- ja terveyslautakunnan 2. jaosto

Varsinaiset jäsenet

Siika-aho Hannele

Matkapuhelin: 050 555 4936
siika@dlc.fi

Henkilökohtaiset varajäsenet

Kinnunen Jari

Matkapuhelin: 044 522 5436
jari.kinnunen@sapa.fi

Sosiaali- ja terveyslautakunnan 3. jaosto

Varsinainen jäsen

Östergård Inger

Matkapuhelin: 050 555 7780
inger.ostergard@luukku.com

Micklin Thomas

Matkapuhelin: 044 030 0576
thomas.micklin@pp.inet.fi

Henkilökohtainen varajäsen

Helenius Henrik

Matkapuhelin: 040 710 84
helenius.henrik@gmail.com

Lybeck Laura

Matkapuhelin: 044 343 5531
lakuisma@gmail.com

Suomenkielisen työväenopiston johtokunta

Varsinaiset jäsenet

Liikkanen Harri

Matkapuhelin: 040 566 5715
harri.liikkanen@welho.com

Osman-Sovala Zahra

Matkapuhelin: 040 745 7884
zahra_osman_sovala@yahoo.com

Henkilökohtaiset varajäsenet

Lindholm Tuija

Matkapuhelin: 050 523 1357
tuija.lindholm@gmail.com

Björkman Risto

Matkapuhelin: 040 868 4185
risto.bjorkman@welho.com

Tarkastuslautakunta

Varsinainen jäsen

Arajärvi Pentti (vpj)

Matkapuhelin: 040 582 0300
pentti.arajarvi@iki.fi

Henkilökohtainen varajäsen

Salminen Minna

Matkapuhelin: 040 562 0241
salminenminnajo@gmail.com

Teknisen palvelun lautakunta

Varsinaiset jäsenet

Sevander Tomi (pj)

Matkapuhelin: 050 561 2581
tomi.sevander@welho.com

Marttila Irma

Matkapuhelin: 050 338 3748
irma.marttila@hotmail.fi

Henkilökohtaiset varajäsenet

Nöjd Tuovi

Matkapuhelin: 050 583 9017
tuovi.nojd@kolumbus.fi

Tsanga Raphaël

Matkapuhelin: 050 460 1043
raphaeltsanga@hotmail.com

Varhaiskasvatuslautakunta

Varsinainen jäsen

Mäki Terhi (vpj)

Matkapuhelin: 040 535 5897
terhi.m.maki@gmail.com

Henkilökohtainen varajäsen

Hätinen Juha

Matkapuhelin: 040 775 0269
juha.hatinen@iki.fi

Ympäristölautakunta

Varsinainen jäsen

Niemi Matti (pj)

Matkapuhelin: 045 679 1717
matti.niemi@gmail.com

Vihervaara Anita

Matkapuhelin: 050 522 6724
anita.vihervaara@gmail.com

Henkilökohtainen varajäsen

Laakkonen Miriikka

Matkapuhelin: 040 560 8089
miriikka.laakkonen@gmail.com

Lehtorinta Sampsa

Matkapuhelin: 050 341 6516
sampsa.lehtorinta@gmail.com

Yleisten töiden lautakunta

Varsinaiset jäsenet

Valokainen Tuomo

Matkapuhelin: 041 527 0143
tumppivalokainen@gmail.com

Paananen Eija

Matkapuhelin: 040 588 7459
Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.”>eij@welho.com

Henkilökohtaiset varajäsenet

Wirén Maija

Matkapuhelin: 050 585 1491
maija.wiren@elisanet.fi

Vuori Wiking

Matkapuhelin: 044 566 9767
wiking.vuori@gmail.com